केही बर्षअघि मनहरीमा मनाइएको न्वागी पर्व ।

मनहरी–कोरोना संक्रमणका कारण चेपाङ समुदायले मनाउँदै आएको न्वागी पर्वमा असर परेको छ ।

न्वागी पर्वका बेला आयोजना हुने सबै औपचारिक कार्यक्रमहरु रद्द गरिएको छ । परम्परागत रुपमै गाउँघरमा पाण्डेले ढ्यांग्रो बजाएर पितृ पुजा गरी यो बर्षको न्वागी पर्व मनाउने तयारी भएको नेपाल चेपाङ संघले जनाएको छ ।

हरेक बर्ष भदौ २२ गतेलाई राष्ट्रिय चाडका रुपमा घोषणा गरी चेपाङ समुदायले न्वागी मनाउँदै आएका थिए । यो पर्वलाई छोनाम पर्व पनि भनिन्छ । न्वागी पर्वलाई आफ्नो नयाँ बर्षको सुरुवातका रुपमा लिएर पितृपुजा गरी नयाँ अन्न चढाउने र कुखुराको बली दिने चलन छ ।

“छोनाम पर्वमा नयाँ उत्पादन भएको मकै, घैया आफ्ना दिबंगत पितृलाई चढाएर मनाउने गरिएको छ”, नेपाल चेपाङ संघ मकवानपुर जिल्ला कार्यकारिणी समितिका अध्यक्ष पूर्णबहादुर प्रजा (चेपाङ) ले भन्नुभयो ।
बिगतमा बर्षहरुमा हुने गरेको सांस्कृतिक कार्यक्रमसहितका औपचारिक कार्यक्रम आयोजना नगरिएको अध्यक्ष पूर्णबहादुरले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार राक्सिराङ, कैलाश र मनहरीका चेपाङ बस्तीहरुमा व्यक्तिगत रुपमा पाण्डे (झाँक्री) हरुले ढ्यांग्रो फलाकेर यस बर्ष न्वागी मनाइँदैछ ।
यस बर्ष बढ्दो कोरोना संक्रमणका कारण कुनै पनि औपचारिक कार्यक्रमहरु आयोजना नगरिएको संविधानसभा सदस्य एबम् संघका पूर्व केन्द्रीय अध्यक्ष गोविन्दराम चेपाङले बताउनुभयो ।

यसैबीच राक्सिराङ गाउँपालिकाले चेपाङको न्वागी पर्वका अबसरमा सार्बजनिक विदा घोषणा गरेको छ । गाउँपालिकाले स्वास्थ्य सुरक्षा अनुशासन कायम गरेर भीडभाड नहुनेगरी चेपाङ समुदायलाई न्वागी पर्व मनाउन आग्रह समेत गरेको छ ।

गाउँपालिका अध्यक्ष राजकुमार मल्लले सूचना प्रकाशन गरी सार्बजनिक बिदा दिइएको जानकारी दिनुभयो । प्रकृतिसँग रमाउने र प्राकृतिक उत्पादनमा रमाउने चेपाङ समुदायको बसोबास लमजुङ, तनहुँ, गोरखा, चितवन, धादिङ र मकवानपुर छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here